הבלוג

קיאק – מה כדאי לדעת – חלק ב׳

מאת: דב רשף

קיאק סכנות אפשריות לחותר

מוות בטביעה – לא ידועים בארץ מקרי טביעה של חותרים על קיאק . עקב האקלים הנוח חתירה לאורך החוף והקפדה על כללי הבטיחות הבסיסים.

היפוטרמיה HYPOTHERMIA – ירידה בטמפרטורת הגוף . בארצות הצפון הקרות מתים בכל שנה אנשים מהיפוטרמייה.
חותרי קיאק הנרטבים עקב נפילה למים קרים אינם נחלצים מיד מתחממים ומחליפים בגדים, צפויים למוות מירידה בחום הגוף. קיימים סימפטומים אופיניים לתופעה ואמצעי טיפול בסיסים. בכל מקרה המהירות קובעת. שייטים שיצאו למסעות טבע ביבשת אמריקה על קיאק חייבים להתעדכן בנושא.

הכרת מזג האוויר לפני יציאה עם קיאק

הרוח היא הסכנה המוחשית ביותר לחותרי קיאק . החתירה כנגד רוח חזקה היא מאבק רוח חזקה יכולה להפוך את הקיאק ולהדוף אותו רחוק מהחוף או לסחוף אותו לחוף אל המשברים והסלעים.
רוח היורדת במורד הרים דרך עמקים נושבת בחזקה והדוגמה הטוב הן הרוחות המערביות הנושבות בכנרת אחר הצהרים מומלץ להתעדכן לפני חתירת קיאק במזג האוויר ולהיזהר שלא לצאת לים כשכרבולות לבנות בראש הגלים.

כמו כן מומלץ לחבר חבל בין מרכז מוט המשוט לקדמת הקיאק הכוחות המשולבים של גלים ורוח נוטים לקבוע חפצים ארוכים כמו קיאק כשצדם פונה לכוון הכוח ודרוש מאמץ ניכר לחתור במקביל לכוון הרוח.
קיימות טכניקות לחתירה ברוח שיש ללמוד ולהתאמן.

קיאק וגלים

כשמתעוררת הרוח באים הגלים בעקבותיה וגוברת סכנת ההתהפכות מקיאק גלים , הגלים מתיזים מים ומרטיבים וכשהם באים מכוון הירכתיים או מהצד מתעוררות בעיות של שמירת הכוון. יש ללבוש את " השמלה" ולבדוק שהשולים מהודקים ותואמים.

כאשר גלים מוחזרים בכוון ההפוך מפגיעה במזח או סלע פוגעים בגלים המתקדמים, הם יוצרים גל משותף גבוה (CLAPOTIS). בגל זה טמונה עצמה המספיקה להניף קיאק באוויר.
יש להשגיח שהמשוט יטבול במים כל הזמן : תנועת חתירה באוויר או רק נגיעה במים גורמת לאבדן שווי משקל ולהתהפכות. גלים תלולים שארכם קצר מאורך קיאק מסוכנים .
על גלים שנוצרו מסערה רחוקה SWELL שהם גבוהים וארוכים, יטפס קיאק במעלה הגל ויחליק במורדו. .הבעיה תתעורר בקרבת החוף כאשר הקרקעית הים רדודה והגל פוגע בה ויוחזר ממנה.

קיאק וגלי חוף

כשיוצאים עם קיאק גלים ,יש להיזהר בגלי החוף ולהימנע מהם באם אפשר. קשה להעריך במבט מהים את עצמת וגבה גלי החוף, אך ניתן ללמוד עליהם מהקצף הנוצר בראשם לאחר שנשברו.
כאשר קרקעית הים בשיפוע חזק בקרבת החוף נוצרים גלי החוף חזקים ביותר. יש להימנע לרדת לחוף שבו קרקעית הים תלולה – בשפוע חדק , ונאם חייבים לרדת בחסות מחסה.

גלי חוף נוצרים גם בשפך נחלים ולדוגמא לכך הוא שפך הירקון, בו קיים, במרחק קצר מהחוף ריף חול המגביהה את קרקעית הים ויוצר גלי חוף.
גלי חוף נוצרים גם מעל סלעים שקועים. ניתן לזהות מיקום סלעים שקועים נעזרת צבע המים המשתנה או הקצף שעל פני המים.

כשמתהפכים עם קיאק בגלים ומבצעים חילוץ רטוב יש לשחות הצידה על מנת לא להיפגע מהקיאק ההפוך המטלטל בגלים. אל דאגה הגלים יביאו את הקיאק בבטחה לחוף.