הבלוג

קיאקים – מילון מונחים

מאת: מערכת לב הים

Sit In – קיאקים מקצועיים וקטנים המאפשרים התקדמות מהירה במים. בקיאקים מסוג זה החותר יושב בתוך הקיאק .

Sit On Top – קיאקים רחבים יותר במבנה סגור, כך שבתוך הקיאק ישנו אוויר לכוד. חלקו העליון של הקיאק בנוי בצורת מושב עליו יושב החותר בנוחות.

HULL SPEED – מהירות הקער – המהירות המקסימאלית של כל כלי שיט, התלויה באורכו הבא במגע עם פני המים. בזמן תחרויות או בעת חתירה במורד גל עם רוח גבית, מתקרבת מהירות הקיאק ולעיתים או אף עולה על מהירות זו ואז מתבצעת רחיפה – planning.

משוט – מוט ארוך ובסופו משטח המכונה "כף". משמש כאמצעי הנעה לכלי שיט. כיום אין כמעט כלי שיט המונעים בעזרת משוטים אלא רק בתחרויות חתירה.

מצוף משוט – אמצעי לחילוץ עצמאי בעת התהפכות קיאק.

חילוץ רטוב – שיטת חילוץ הדורשת מיומנות גבוהה, ניסיון וציוד מתאים (מצוף המתחבר לקצה המשוט וכלי לריקון מים מהקיאק)

חילוץ יבש – גלגול ESKIMO ROLL – טכניקה מתקדמת לחילוץ עצמי המשלבת שימוש במשוט ובתנועת פיתול מהירה (Twist) הנעשית במתנים . החילוץ נעשה באמצעות ארבעה שלבים: עמדת יציאה (Set Up), גריפה (Sweep), זריקת מותניים (Hip snap – Hip Rotate) והשלמת הגלגול (Recovery)

  1. עמדת יציאה (Set Up) – החלק העליון של הגוף נוטה קדימה כשהפנים קרובים לפני הסיפון והמשוט מקביל לגוף.
  2. גריפה (Sweep) – שלב הגריפה מכין את הקיאק ההפוך במים לשלב הבא. המשוט שהיה מקביל לקיאק מבצע תנועת גריפה במים כאשר כיוון התנועה של כף המשוט הוא מהקיאק לכיוון פני המים.
  3. זריקת מותניים (Hip snap – Hip Rotate) – בתנועה זו מבצעים המותניים תנועת טלטול המצטרפת לדחיפה של תנועת הגריפה על ידי המשוט מהשלב הקודם. בסופו של המהלך הגוף משנה מצב בכמעט 180 מעלות.
  4. השלמת הגלגול (Recovery) – עם השלמת תנועת המותניים כוח האינרציה הפועל על הקיאק ותנועת הגלגול הנמשכת ישלימו את הגלגול. יש להיעזר במשוט כדי להשלים את התנועה.

גל – הפרעה הנעה על פני המים. התנועה נעשית ע"י העברת התנודה האנכית מחלקיק מים אחד למשנהו.

גל משותף גבוה (Capotes) – נוצר כאשר גלים מוחזרים בכיוון ההפוך מפגיעה במזח או סלע ופוגעים בגלים המתקדמים.

גלים תלולים – גלים שארכם קצר מאורך הקיאק.

גלי Swell – גלים גבוהים וארוכים שמקורם בסערה רחוקה.

גלי רוח – נוצרים עקב נשיבתה של הרוח על פני המים. נוצרים במוקד הסערה, לא מסודרים וקצרים. קיומם מותנה בעצם נשיבת הרוח.

גלי גיבוע – גלים אשר התפשטו והתרחקו ממקום נשיבתה של הרוח והם נעים בכח ההתמדה בלבד, ללא צורך בפעולת הנשיבה של הרוח. ארוכים ומסודרים.